Моето жилище
Домът е мястото, където се „случва“ животът ни или поне голяма част от него… Шумната игра на децата, от която не можем да чуем новините …Спорът с половинката за цвета на плочките в банята… Разговорите с приятели… Уханието на мамините гозби…
Застраховка „Домашно имущество“
Въпреки, че смятаме дома си за основна ценност, на практика, рядко се замисляме за ползата от застраховките „Домашно имущество“. Правим го основно, когато видим по новините репортажи за поредните природни бедствия, за разрушени домове и човешки трагедии.
Цифрите говорят
Срещу какви неблагоприятни събития (рискове) можем да застраховаме дома си и имуществото си?
Катастрофичните рискове земетресение и наводнение – добре е да се уверим, че са покрити от полицата ни!
По „нашия джоб“ ли са застраховките на домашно имущество?
Отговорът основно зависи от това на каква сума и срещу какви рискове искате да застраховате дома си. Но е важно да знаете, че на пазара се предлагат напълно достъпни за повечето хора застраховки „Домашно имущество“ – струват около 15-55 лв. за една година. Най-често това са т.нар. имуществени застраховки срещу „първи риск“.
Застраховка „Домашно имущество“ срещу първи риск
Добре е да проверите дали полицата, която искате да купите е с условие „първи риск“. То означава, че застрахователят поема отговорност за обезщетяване в пълен размер на понесените загуби в резултат на първото застрахователно събитие през периода на застраховката, но в рамките на застрахователната сума. Ако сте получили обезщетение по тази застраховка, застрахователната сума се намалява със сумата на обезщетението и условието „първи риск“ отпада. При следващи събития по време на срока на застраховката, евентуалното обезщетение се изчислява, като се отчита съотношението между остатъка от застрахователната сума и действителната стойност на имуществото.
Стандартна застраховка „Домашно имущество“
Какво да направите в случай на застрахователно събитие?
- Трябва да предприемете всички необходими мерки за ограничаване на щетите, ако това е възможно. Например, при наводнение от повреда на ВиК инсталация се опитайте да спрете водоподаването в имота, при пожар можете да положите усилия да го потушите или ограничите, докато пристигнат пожарникарите. В случай, че се налага да направите разходи за ограничаване на щетите при събитие, застрахователят е длъжен да Ви обезщети за тях, ако сте действали с необходимата грижа (на добър стопанин), дори усилията Ви да са останали напразни.
- В зависимост от събитието (пожар, наводнение, експлозия на съд под налягане, кражба, вандализъм и т.н.) уведомете незабавно съответните компетентни органи – противопожарна служба, РУ на МВР.
- Уведомете в срок своя застраховател. В общите условия на полицата Ви са указани сроковете, в които трябва да го направите. Обикновено, застрахователната компания се уведомява в рамките на 24 часа или първия работен ден от узнаването на събитието.
- Запазете състоянието на увреденото имущество, не се опитвайте да го поправяте или възстановявате в придишния му вид, докато не бъде извършен оглед от застрахователя и ако се налага от съответния компетентен орган.
- Застрахователният оглед се извършва от вещи лица. Съставя се опис на констатираните щети, въз основа на който се изчислява дължимото обезщетение. Добре е внимателно да се запознаете с направения опис.