10 съвета, когато се застраховате
[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Добре е да сте наясно с основните застрахователни термини – така ще можете да направите най-подходящия за Вас избор.
Кои са покритите рискове по Вашата застраховка, за каква застрахователна сума или лимит на отговорност е, каква е премията по нея? Ако тези въпроси Ви затрудняват или не сте сигурен в отговорите, отделете малко време, за да се запознаете с някои основни термини от застраховането тук.
Не спестявайте от задължителните застраховки!
Глобите са по-високи от обичайната цена на застраховката. Например, глобите за липса на „Гражданска отговорност” на автомобилистите са доста сериозни. Но още по- важно е, че липсата на такава застраховка може да доведе до тежки финансови (и други) последици, в случай, че настъпи събитие, срещу което би трябвало да сте застрахован, но не сте го направили.
Преценете от какви застраховки имате нужда!
Това зависи основно от конкретните житейски обстоятелства. Ако сте семеен, с малки деца, имате жилище и кола, Вие имате нужда от повече сигурност и застрахователна защита в сравнение с един неангажиран млад човек, например.
Преди да закупите застраховка задължително проучете и сравнете различните предложения!
Не сравнявайте само цените по отделните оферти. Най-ниската цена не означава, че ще получите най-подходящата за Вас застрахователна защита. Затова задължително, наред с цената, проучете и сравнете и останалите условия – покрити и изключени рискове, има ли клауза за самоучастие (франшиз) от страна на застрахования, размера на застрахователната сума, времето за изплащане на обезщетение, името с което се ползва застрахователната компания в публичното пространство, отзивите от страна на нейни настоящи или бивши клиенти, както и редица други условия.
За улеснение може да се възползвате от съществуващите онлайн застрахователни калкулатори. Тук обаче следва да се има предвид, че те не винаги отчитат в детайли всички завишения или отстъпки, които застрахователната компания би Ви приложила, в случай че сключите застраховката си при нея.
Ако Ви е трудно да се ориентирате сред различните предложения, нямате достатъчно време или познания, можете да използвате услугите на застрахователен брокер.
Застрахователните брокери работят с повечето или с всички застрахователни компании. Те могат да направят проучване на различните пазарни оферти и да предложат подходящите за Вас, като се съобразят с Вашите изисквания и нужди. Когато сключвате застраховка чрез брокер, обикновено може да разчитате на съдействие и при настъпване на застрахователно събитие.
Регулацията върху застрахователните брокери се осъществява от Комисията за финансов надзор (КФН), която има законовите правомощия за издаване на разрешения за извършване на дейността им. Данни и контакти за тях може да се намерят на страницата на КФН.
Внимателно се запознайте с пакета от рискове, който бъдещата Ви застраховка включва.
В противен случай може да се окаже, че при определено застрахователно събитие нямате право на обезщетение, тъй като даден риск не е бил включен в застрахователното покритие. Например, рискът „земетресение” обичайно не е включен в обединяващото понятие ”природни бедствия”. Разбира се, Вие можете да го добавите към вашата имуществена застраховка като заплатите допълнително.
Проучете всички останали условия и клаузи по бъдещата Ви застраховка. Четете и дребния шрифт! Не се притеснявайте да задавате въпроси – става дума за Вашите пари и Вашата сигурност!
Преди да подпишете застрахователния договор, е важно да се запознаете с всички условия по бъдещата Ви застраховка, за да не останете неприятно изненадан в случай на застрахователно събитие. Например, проверете дали покритието на полицата по някои рискове включва т.нар. „самоучастие” и до какъв размер. При „самоучастие” Вие плащате по-ниска премия, но в случай на щета участвате в размера на обезщетение до определена сума или процент.
Също така, подробно проучете условията и реда за уреждането на претенциите при настъпване на застрахователно събитие. Изключително важно е да сте запознати със срока за обявяване на настъпило застрахователно събитие, както и за предявяване на претенция за изплащане на обезщетение.
В предложението за застраховане опишете точно и пълно това, което искате да застраховате.
Така ще намалите риска от неизплащане на обезщетение заради пропусната, неточна или непълна информация.
Спазвайте условията по полицата, за да е валидна!
Когато подписвате застрахователен договор, не само застрахователят, но и Вие поемате определени ангажименти и се съгласявате с определени условия. Неизпълнението им може да направи полицата Ви невалидна. Такива условия могат да бъдат неупотреба на алкохол и упойващи вещества при автомобилните застраховки, полагането на грижа на добър стопанин при имуществените застраховки, деклариране на действително здравословно състояние при животозастраховките и т.н.
В случай на застрахователно събитие, проверете дали то е сред включените рискове във Вашата полица. Спазвайте сроковете и реда за завеждане на претенция!
Доброто познаване на условията по Вашата полица и спазването на предвиденият ред и процедури Ви дава сигурност, че ще получите справедливо обезщетение. Ако ползвате услугите на застрахователен брокер, то можете да разчитате на него за съвет и съдействие при завеждане на претенцията.