Осигуряване в пенсионен фонд – кой, как, кога?
Как става избирането на фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване?
Можете да подадете заявлението лично в офис на пенсионноосигурителното дружество, чрез осигурителен посредник (като заявлението трябва да бъде нотариално заверено), или по електронната поща, подписано с електронен подпис. Адресите и телефоните на офисите на всяко пенсионноосигурително дружество можете да намерите на неговата интернет страница. Следва да сключите осигурителен договор с дружеството и да получите екземпляр от него.
В случай, че не изберете фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване в тримесечен срок от възникване на задължението за осигуряване, то ще бъдете служебно разпределени в такъв фонд.
Какво представлява Сребърния фонд?
Промените в Кодекса за социално осигуряване, които влязоха в сила на 15 август 2015 г., Ви позволяват да се откажете от „втората“ пенсия в Универсален пенсионен фонд (УПФ) и да се осигурявате само в Държавното обществено осигуряване (ДОО). След като започнете работа в рамките на три месеца трябва да изберете универсален пенсионен фонд или служебно ще бъдете разпределен в някой от девете. След това можете да се откажете да се осигурявате в него и вноската ви от 5 % да бъде пренасочена към ДОО. За целта трябва да подадете заявление в регионалния клон на НАП по местоживеене. Тези осигуровки се събират в Сребърния фонд, защото след време отново можете да решите да прехвърлите вноските си към частен фонд, но вече трябва да е минала поне една година от прехвърлянето ви от УПФ към ДОО.
Лицата, на които до 30 юни 2021 г. включително остават по-малко от 5 години до навършване на пенсионна възрастта и на които не е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст, могат еднократно, в срок до 30 юни 2021 г., да упражнят правото на избор за промяна на осигуряването им от универсален пенсионен фонд в държавното обществено осигуряване.
От 01 януари 2022 г. действат други срокове за упражняване на това право:
- от 1 януари 2022 г. до 31 декември 2025 г. – не по-късно от 1 година преди възрастта по чл. 68, ал. 1;
- от 1 януари 2026 г. до 31 декември 2030 г. – не по-късно от 2 години преди възрастта по чл. 68, ал. 1;
- от 1 януари 2031 г. до 31 декември 2035 г. – не по-късно от 3 години преди възрастта по чл. 68, ал. 1;
- от 1 януари 2036 г. до 31 декември 2037 г. – не по-късно от 4 години преди възрастта по чл. 68, ал. 1;
- след 1 януари 2038 г. – не по-късно от 5 години преди възрастта по чл. 68, ал. 1.
Мога ли да сменя пенсионното си дружество с друго?
Имате право да смените и дружеството, което управлява Вашия универсален пенсионен фонд (УПФ). Смяна на пенсионния фонд може да бъде направена първоначално една година след сключване на първия осигурителен договор, съответно – след служебното разпределение. След това имате право да се прехвърляте в нов фонд след изтичане на една година от направения по-рано избор. За целта е необходимо да подадете заявление за промяна на участие до пенсионноосигурителното дружество, управляващо фонда, в който желаете да преминете.
Заявлението се подава в офис на дружеството, чрез негов осигурителен посредник или по електронен път. Заявлението на хартиен носител трябва да бъде с нотариална заверка на подписа Ви, а електронното заявление се подписва с квалифициран електронен подпис. При подаване на заявлението се сключва и осигурителен договор с пенсионноосигурителното дружество. За промяна на участие не се дължи такса.
Как се плащат вноските към пенсионния ми фонд?
Осигурителните вноски се събират от Националната агенция за приходите (НАП). Работодателите удържат от трудовото възнаграждение частта от осигурителната вноска, която е за сметка на работника, и заедно с частта, която поема самия работодател, я превеждат на НАП. Впоследствие приходната агенция превежда вноските за допълнително задължително пенсионно осигуряване на съотвения пенсионен фонд, в който е осигурено лицето.