Макар и с недостатъчно пълна законодателна уредба, доброволното пенсионно осигуряване у нас започва още от 1994 г. със създаването на първите осигурителни компании. През 1997 г. се учредява Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване, която още от своето създаване обединява всички пенсионноосигурителни дружества, които осъществяват дейността по допълнителното пенсионно осигуряване във втория и третия стълб на българската пенсионноосигурителна система.
Началото на осигуряването в професионални и универсални пенсионни фондове се поставя през 2001 и 2002 г. Това е и периодът, в който пенсионноосигурителните дружества насочват усилията си в кампаниите по първоначален избор на фондове. За много кратко време – само за една година, те успяват да осъществят осигуряването на почти 1.5 млн. души. Общият брой на осигуряваните и в трите вида фондове достига 2 млн. души. 2002 е и годината, в която завършва изграждането на тристълбовата пенсионноосигурителна система.
Началото на 2007-а година беляза и началото на дейността на фондовете за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми. Тези фондове са организирани и функционират на същите принципи, както фондовете за допълнително доброволно пенсионно осигуряване. За разлика от тях вноски във фондовете за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми могат да се правят само когато в предприятието осигурител има създадена професионална пенсионна схема. Професионалната пенсионна схема се изгражда на базата на колективно споразумение или колективен трудов договор между работодателя и работниците му, където се уговарят правата на работниците и до каква степен работодателят участва в управлението на тази схема. Едва тогава се сключва договор с пенсионно дружество, което да управлява тази схема.